Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Fiber cable diameters supported | 62.5, 50 µm |
| Wavelength | 850 nm |
| Hot-swap | |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Compatible products | Cisco Nexus 5000, Cisco Nexus 7000 |
| Width | 13.2 mm (0.51 ") |
| Depth | 56.4 mm (2.2 ") |
| Height | 8.4 mm (0.33 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.