Back to Top
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Converter input interface | 10Base-T,100Base-T,1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-SX |
| Networking standards | IEEE 802.1Q |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASEu2011SX |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10000 |
| VLAN support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Store-and-forward | |
| Duplex system | Full |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | ST |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Fiber cable diameters supported | 50/125,62.5/125 µm |
| Tx power (min) | -9.5 dBmW |
| Tx power (max) | -4 dBmW |
| Rx power (min) | -17 dBmW |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Internal | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | LAN, Power, System |
| Safety | FCC Class A, EN55022 Class A, CISPR 22 Class A, C-TICK, VCCI |
| Certification | CE, UL60950-1, EN60950-1, FCC Class A, EN55022 Class A, CISPR 22 Class A, C-TICK, VCCI |
| Input voltage | 12 V |
| Input current | 0.14 A |
| Power consumption (typical) | 1.7 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Width | 56 mm (2.18 ") |
| Depth | 101.6 mm (3.96 ") |
| Height | 21.8 mm (0.85 ") |
| Weight | 170.097 g (0.37 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Manual | |
| Quick installation guide | |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.