Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Auto-negotiation | |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a, Fiber |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Terminal block included |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Country of origin | Taiwan |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| DIN rail mounting | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Input voltage | 20 - 57 V |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332268584 |
| Width | 46 mm (1.79 ") |
| Depth | 97 mm (3.78 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 420 g (0.93 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Package width | 232.9 mm |
| Package depth | 182.9 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 600 g |
| Package type | Box |
| Quick installation guide |
| Master carton width | 334 mm |
| Master carton length | 384 mm |
| Master carton height | 260.1 mm |
| Master carton weight | 7000 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.