Back to Top
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Duplex system | Full, Half |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 65000 h |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Input voltage | 115 - 230 V |
| Input current | 0.36 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.6 A |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| External power adapter | |
| Plug type | Type M |
| Width | 90 mm (3.51 ") |
| Depth | 150 mm (5.85 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 562 g (1.24 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 900 g |
| AC adapter included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
