Back to Top
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-LX |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9600 |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Duplex system | Full, Half |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 65000 h |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic, Steel |
| LED indicators | Link, Power |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.48 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.6 A |
| Power consumption (max) | 19.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Plug type | Type M |
| Width | 88 mm (3.43 ") |
| Depth | 163 mm (6.36 ") |
| Height | 23 mm (0.9 ") |
| Weight | 410 g (0.9 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 772 g |
| AC adapter included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
