Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-LX,1000BASE-SX,1000BASE-T |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Auto-negotiation | |
| Duplex system | Full |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| DC-in jack |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.8 A |
| Output voltage | 48 V |
| Output current | 0.8 A |
| Power consumption (max) | 33 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 30 W |
| Width | 74 mm (2.89 ") |
| Depth | 102 mm (3.98 ") |
| Height | 22 mm (0.86 ") |
| Weight | 240 g (0.53 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.