Back to Top
| AC input frequency | 60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 6 A |
| Power current type | AC-to-DC |
| Power protection features | Overload, Short circuit |
| Certification | UL, CUL, NFPA 72 |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Package weight | 5125 g |
| Width | 311 mm (12.13 ") |
| Depth | 114 mm (4.45 ") |
| Height | 394 mm (15.37 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 49 °C |
| Output connections | 16 |
| Overload protection | |
| Short circuit protection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.