Back to Top
| Input voltage | 115 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 6 A |
| Power current type | AC-to-DC |
| Power protection features | Overload, Short circuit |
| Certification | UL, CUL, CSFM, MEA, FM, NFPA 72 |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Package weight | 3855 g |
| Width | 330 mm (12.87 ") |
| Depth | 83 mm (3.24 ") |
| Height | 343 mm (13.38 ") |
| Weight | 3447 g (7.6 lbs) |
| Overload protection | |
| Output connections | 1 |
| Short circuit protection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.