Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 355 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Scan file formats | JPG, PDF, TIFF |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Legal | |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Letter |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Compatible operating systems | Windows 7/Vista/XP/2000 Mac OS X |
| Mac compatibility |
| Certification | RoHS, WEEE |
| Width | 51 mm (1.99 ") |
| Depth | 315 mm (12.29 ") |
| Height | 43 mm (1.68 ") |
| Weight | 357 g (0.79 lbs) |
| Bundled software | AmbirScan |
| Drivers included |
| Scan time | 11 s |
| Safety | FCC Class B, CE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.