Back to Top
| Maximum scan size | 215.9 x 1828.8 mm |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Output monochrome depth | 1 bit |
| Gray scale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 15 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 15 ppm |
| Scanner type | Handheld scanner |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display |
| Sensor type | CIS |
| Scan to | E-mail, File, Image, OCR |
| Scan drivers | SANE, TWAIN, WIA |
| Scanning noise level | 53 dB |
| Sound pressure level (max) | 42 dB |
| Card thickness (max) | 1.24 mm |
| Scanning media types supported | Plain paper, Plastic Card |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 35 - 270 g/m² |
| USB connector type | Micro-USB B |
| Power supply type | USB |
| Power consumption (typical) | 2.3 W |
| Power consumption (standby) | 1.3 W |
| Power consumption (off) | 0.01 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Width | 301 mm (11.74 ") |
| Depth | 50.6 mm (1.97 ") |
| Height | 36.8 mm (1.44 ") |
| Weight | 466 g (1.03 lbs) |
| Package width | 377 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 845 g |
| Warranty card | |
| Quick start guide | |
| Cables included | Micro-USB |
| Y | |
| 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
