Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 356 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Output colour depth | 24 bit |
| Film scanning | |
| Gray scale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 8 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 8 ppm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 16 ipm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 16 ipm |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Light source | RGB LED |
| Daily duty cycle (max) | 100 pages |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 10 sheets |
| Scanning media types supported | Plain paper |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 52 - 209 g/m² |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Optional connectivity | Wireless LAN |
| Power supply type | USB |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Power consumption (standby) | 1.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Input voltage | 5 V |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 80 % |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified |
| Width | 312.5 mm (12.19 ") |
| Depth | 56.5 mm (2.2 ") |
| Height | 40 mm (1.56 ") |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Bundled software | CaptureOnTouch CaptureOnTouch Lite Presto! BizCard Reader Evernote, SharePoint, Google Docs |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
