Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 356 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input grayscale depth | 16 bit |
| Output monochrome depth | 8 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 10 ppm |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display |
| Sensor type | Colour CIS |
| Light source | RGB LED |
| Daily duty cycle (max) | 300 pages |
| Scan drivers | TWAIN |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 1 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 35 - 270 g/m² |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Power supply type | USB |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Sleep mode | |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| RoHS compliance |
| Width | 272 mm (10.61 ") |
| Depth | 47 mm (1.83 ") |
| Height | 34 mm (1.33 ") |
| Weight | 270 g (0.6 lbs) |
| Bundled software | Epson Scan 2 Document Capture Pro (Windows) Document Capture (Mac) |
| Cables included | USB |
| Country of origin | China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.