Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 355 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Output monochrome depth | 1 bit |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black |
| Built-in display |
| Sensor type | CMOS |
| Scan to | TWAIN, WIA |
| Scanning media types supported | Business Card, Photo paper, Plain paper, Plastic Card |
| Media thickness (min) | 1 mm |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC Class B, CE, WEEE |
| Width | 51 mm (1.99 ") |
| Depth | 43 mm (1.68 ") |
| Height | 315 mm (12.29 ") |
| Weight | 357 g (0.79 lbs) |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.