Boxed Intel® Core™ i5-13400F Processor (20M Cache, up to 4.60 GHz) FC-LGA16A
With 6 performance cores and 4 efficient cores, it allows for smooth multitasking and gaming experiences.
The BX8071513400F model also boasts fast performance and efficient power usage, making it a great choice for those looking to build a high-performance PC.
The processor has 16 threads, a base clock speed of 2.50GHz, Max Turbo Frequency of 4.60 GHz for Performance-core and 3.30 GHz for efficient-core for smooth experience in demanding tasks and provides a great balance of performance and power efficiency.
The Intel® Gaussian & Neural Accelerator (GNA) is an ultra-low-power accelerator block designed to run audio- and speed-centric AI workloads. Intel® GNA is designed to run audio-based neural networks at ultra-low power while simultaneously relieving the CPU of this workload.
a new set of embedded processor technologies designed to accelerate AI deep learning use cases. It extends Intel AVX-512 with a new Vector Neural Network Instruction (VNNI) that significantly increases deep learning inference performance over previous generations.
Intel® Speed Shift Technology uses hardware-controlled P-states to deliver dramatically quicker responsiveness with single-threaded, transient (short-duration) workloads, such as web browsing, by allowing the processor to more quickly select its best operating frequency and voltage for optimal performance and power efficiency.
Intel® Turbo Boost Technology dynamically increases the processor's frequency as needed by taking advantage of thermal and power headroom to give you a burst of speed when you need it and increased energy efficiency when you don’t.
The Intel® 64 architecture delivers 64-bit computing on server, workstation, desktop, and mobile platforms when combined with supporting software. The Intel 64 architecture improves performance by allowing systems to address more than 4 GB of both virtual and physical memory.
Idle states (C-states) are used to save power when the processor is idle. C0 is the operational state, meaning that the CPU is doing useful work. C1 is the first idle state, C2 the second, and so on, where more power-saving actions are taken for numerically higher C-states.
Thermal Monitoring Technologies, through a variety of thermal management features, protect the processor package and the system from thermal failure.An on-die digital thermal sensor (DTS) detects the core's temperature, and the thermal management features reduce package power consumption and thereby temperature when required in order to remain within normal operating limits.
Intel® Volume Management Device (VMD) gives NVMe-based solid state drives a common, reliable way to manage hot plug and LEDs.
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor cores | 10 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor model | i5-13400F |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0,5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4,2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel 64 | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® Boot Guard |
| Tjunction | 100 °C |
| Launch date | Q1'23 |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| L2 cache | 9728 KB |
| Y | |
| 4.6 | |
| PC/Client/Tablet | |
| 6 | |
| 2.5 | |
| 8 | |
| Intel Core i5-13xxx | |
| 3.3 | |
| Y | |
| Y | |
| Intel | |
| 1.8 | |
| 65 | |
| 4.0 | |
| Y | |
| 148 | |
| 4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
