Antec, Inc. is the world's leading manufacturer of high-performance computer components and accessories for the gaming, PC upgrading, and DIY industries. The NX200M is simple to build and cool, with support for up to a 240 mm liquid cooling radiator in front.
The big mesh design on the front panel allows for plenty of airflow and heat dissipation for your gaming components.
Antec NX200M ATX mini tower gaming case supports up to 5 fans.
Antec is a pioneer in the sector, having been founded in 1986 and maintaining its position as a global market leader and international provider of quiet, efficient, and innovative solutions. Antec has also had a lot of success in the distribution channel, where it has been able to address the needs of quality-conscious system builders, VARs, and integrators. The company's products are available in over 40 countries throughout the world.
| Form factor | Mini Tower |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ITX, Micro ATX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 150 mm |
| Maximum graphics card length | 275 mm |
| Maximum PSU length | 150 mm |
| Power supply included |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Maximum front fans | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 200 mm (7.8 ") |
| Depth | 351 mm (13.69 ") |
| Height | 390 mm (15.21 ") |
| Weight | 3510 g (7.74 lbs) |
| Package weight | 4340 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.