Back to Top
| PDU types | Switched |
| Rack capacity | 0U |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL Listed, CSA, FCC Part 15 Class A, ICES-003, Industry Canada, UL 60950, UL Listed |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Input connection type | CS8365 |
| Monitoring | Current |
| Outlet control | Recycle, Turn off |
| LED indicators | Alarm |
| Cable length | 3.05 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Packaging content | Cord Retention Bracket(s) , Documentation CD , Installation Guide , Rack Mounting Brackets , RS-232 configuration cable , Toolless Mounting Kit |
| Nominal input voltage | 208 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 50 A |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Load capacity | 12500 VA |
| Maximum total current draw per phase | 50 A |
| Power protection features | Overload |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 89 x 1778 mm |
| Weight | 9670 g (21.32 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 152 x 127 x 2108 mm |
| Package weight | 12900 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
