Back to Top
| Output power capacity | 5000 VA |
| Output power | 4250 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (max) | 208 V |
| Power supply input frequency | 40/70 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Output voltage THD | 2 % |
| Crest factor | 3:1 |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler, IEC Jumpers |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100Base-T |
| Emergency Power Off (EPO) connector | |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Cold start | |
| Hot-swap battery | |
| Automatic battery test | |
| Replacement battery cartridge | APCRBC140 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 840 VAh |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | |
| Noise level | 55 dB |
| LED indicators | Alarm, Status |
| Audible alarm(s) |
| Web-based management |
| Input connections | NEMA L6-30P |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CSA C22.2 No.107.3-05, FCC Part 15 Class A, OSHPD, UL 1778, REACH |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 719 mm (28.04 ") |
| Height | 130 mm (5.07 ") |
| Weight | 55790 g (123 lbs) |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 68040 g |
| Resource CD | |
| Rack mount kit | |
| Bracket | |
| Cables included | USB cable |
| Warranty card | |
| Manual |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
