Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 4400,4800,5200,5600,6000,6200,6400 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 5 2nd Gen, AMD Ryzen 5 3rd Gen, AMD Ryzen 5 5th Gen, AMD Ryzen 7 7th Gen, AMD Ryzen 9 7th Gen |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,10 |
| Number of storage drives supported | 5 |
| RAID support |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| EPS power connector (8-pin) | |
| 12V power connector | |
| TPM connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone outputs | 3 |
| Microphone in | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852CE |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD A620 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| HDCP | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| PCI Express x1 slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| ACPI version | 5.0 |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Clear CMOS jumper | |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Cables included | SATA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
