Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| RGB LED pin header |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| S/PDIF out port | |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet,10 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Marvell AQtion AQC113CS |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth |
| Audio chip | Realtek ALC1220 |
| PC health monitoring | CPU, FAN, Voltage, Water cooling |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z690 |
| Motherboard form factor | Extended ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64 |
| Parallel processing technology support | Crossfire |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 3 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| ACPI version | 6.0 |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Clear CMOS button |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 267 mm (10.41 ") |
| Wi-Fi 6E (802.11ax) | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
