The dual-socket workstation motherboard with the Intel® C621 chipset has on-demand NVIDIA® SLITM and AMD® CrossFireXTM technology.
This lets you get the most out of your graphics.
The WS C621E SAGE is an excellent choice for content creators, mechanical or architectural engineers, and anyone with processing-intensive workloads, as it supports up to 4-way NVIDIA® SLITM, AMD CrossFireXTM, and 2-Way NVIDIA Quadro® SLITM.
ASUS WS C621E SAGE breaks through performance limits by letting you overclock two Xeon® CPUs.
With its unique BIOS mechanism dedicated to boosting CPU performance, the WS C621E SAGE can deliver incredible system speed.
Keeps your system running at a brisk pace, even when running multiple hardware-intensive programs!
ASUS WS C621E SAGE supports up to 12 DDR4 error-correcting code (ECC) memories to make sure the system runs quickly and smoothly, even when running multiple RAM-intensive programs like video, audio, and image editing programs at the same time.
With support for multiple NVMe PCIe storage devices configured as a RAID 0 array, the ASUS WS C621E SAGE lets you enjoy lightning-fast data transfers that are far beyond those provided by single drives.
The ASUS WS C621E SAGE is built with onboard M.2 and U.2 connectors to fit both 2.5-inch NVMe and M.2 SSDs. WS C621E SAGE enables data transfer speeds up to 5.3X faster than traditional storage devices by utilizing the maximum PCIe Gen3.0 x4 bandwidth of 32Gbps.
With USB 3.1 Gen2 Type-A and USB 3.1 Gen2 Type-C ports that can be used either way, you'll have the most connection options and be able to transfer data at speeds of up to 10Gb/s, which is twice as fast as USB 3.0 or USB 3.1 Gen1.
Not satisfied with a single storage device's read and write speeds? Then join the fast lane and build a RAID 0 array using NVMe PCIe storage drives to enjoy data transfers at lightning speeds!
The audio codec on the ASUS WS C621E SAGE was developed in close collaboration with Realtek®.The Realtek® S1220A provides pristine audio quality with an unprecedented 120dB signal-to-noise ratio for the stereo line-out and a 113dB SNR for the line-in.
Immersive headphone audio with DTS Headphone:XTM
It offers 3D surround-sound technology for incredibly rich audio with all types of headphones.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 12 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 2400,2666 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 2400,2666 MHz |
| Maximum internal memory | 768 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| Processor socket | Socket P |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA III |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 7 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| VGA connectors | 1 |
| Number of COM connectors | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| S/PDIF out port | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Intel I210AT |
| Audio chip | Realtek S1220A |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C621 |
| Motherboard form factor | EEB |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Graphics adapter | AST2500 |
| Parallel processing technology support | 4-Way CrossFireX,4-Way SLI |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 7 |
| Number of M.2 (E) slots | 1 |
| Power source type | ATX |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 330 mm (12.87 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
