Back to Top
| Total power | 1200 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Combined power (+3.3V) | 130 W |
| Combined power (+12V) | 1188 W |
| Combined power (+5V) | 130 W |
| Combined power (-12V) | 9.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 25 A |
| Max output current (+12V) | 99 A |
| Max output current (+5V) | 25 A |
| Max output current (-12V) | 0.8 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Fan diameter | 135 mm |
| Cooling type | Active |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Motherboard power cable length | 610 mm |
| Number of SATA power connectors | 5 |
| SATA power cable length | 120,400 mm |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| Peripheral (Molex) power cable length | 150,400 mm |
| EPS power connector (8-pin) | |
| PCI Express power connectors (8-pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 2 |
| PCI Express power cable length | 675 mm |
| CPU power connector (4+4 pin) | |
| CPU power cable length | 650 mm |
| Supported motherboard form factors | ATX |
| Purpose | PC |
| Product colour | Black |
| Width | 150 mm (5.85 ") |
| Depth | 150 mm (5.85 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 2660 g (5.86 lbs) |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Sustainability certificates | RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
