Back to Top
| LED backlight | |
| Display diagonal | 55 " |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Touchscreen | |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat screen |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 400 x 300 mm |
| Bezel width (bottom) | 20.6 mm |
| Orientation | Horizontal |
| Bezel width (side) | 4.5 mm |
| Bezel width (top) | 4.5 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Wi-Fi | |
| Miracast | |
| Wi-Fi Direct | |
| Firmware upgradeable | |
| Over the Air Updates (OTA) | |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | |
| USB port | |
| USB ports quantity | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Power adapter included | Y |
| Built-in processor | |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A73 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A73 |
| Operating system installed | Android |
| On-board graphics adapter model | ARM Mali-G52 |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Operating system version | 14 |
| Country of origin | China |
| Display width | 1232 mm |
| Display depth | 84 mm |
| Display height | 714 mm |
| Display weight | 14500 g |
| Handheld remote control | |
| Batteries included | |
| Package width | 1350 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package height | 837 mm |
| Package weight | 18800 g |
| Panel type | QLED |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Stand included | |
| USB connector type | USB Type-A |
| Display technology | LED |
| Power consumption (max) | 180 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| VNB (Very Narrow Bezel) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.