Back to Top
| LED backlight | |
| Display diagonal | 37 " |
| Display resolution | 1920 x 540 pixels |
| Display brightness | 700 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 14 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 32:9 |
| Haze rate | 25 % |
| Touchscreen | |
| Colour gamut | 72 % |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 400 x 200 mm |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (bottom) | 15.6 mm |
| Bezel width (side) | 9.3 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (top) | 15.6 mm |
| Wi-Fi | |
| Panel life | 50000 h |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | |
| USB version | 2.0 |
| Remote (IR) input | 1 |
| RS-232C | |
| USB ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating system installed | Web OS |
| Internal memory | 16 GB |
| Operating system version | 6.0 |
| Display width | 922.3 mm |
| Display depth | 43.5 mm |
| Display height | 288.3 mm |
| Display weight | 7000 g |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC, Phone |
| Package weight | 9000 g |
| Panel type | IPS |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power consumption (max) | 50 W |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
