Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Preset point |
| Auto-tracking | |
| Tour recording | |
| Preset points | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Number of languages | 11 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POR, RUS |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Wall |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant, Rain proof, Snow resistant, Vandal proof, Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK10 |
| Housing material | Acrylonitrile styrene acrylate (ASA), Metal, Polystyrene (PS) |
| Weatherproof |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video intelligence analytic | |
| Supported graphics resolutions | 320 x 180,640 x 480 (VGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Image stabilizer | |
| Privacy masking | |
| Time stamp overlay | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Text caption overlay | |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.06 lx |
| Tilt angle range | 0 - 220 ° |
| Tilt speed | 450 °/sec |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Pan speed | 450 °/sec |
| Camera shutter speed | 1/10000 - 1 s |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.5 " |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 20 x |
| Digital zoom | 12 x |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 3.8 |
| Auto focus | |
| Minimum aperture number | 2 |
| Focal length range (f-f) | 4.4 - 88.4 mm |
| Alert notification type | |
| HTTPS encryption | |
| Security algorithms | EAP-TTLS, HTTPS |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Flash memory | 512 MB |
| Night vision |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTP/2, HTTPSa , TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SSH, NTCIP, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Syslog, Link-Local address (ZeroConf) |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Height | 271 mm (10.57 ") |
| Diameter | 232 mm |
| Weight | 2750 g (6.06 lbs) |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 66.1 W |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (max) | 51 W |
| Web-based management |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 74 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Manual | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Number of cameras | 1 |
| 42.1 | |
| PVC | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 68.3 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
