Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Auto-tracking | |
| Preset points | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Infrared (IR) cut-off filter | |
| Fog proof |
| Form factor | Box |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Housing material | Aluminium, Stainless steel |
| Weatherproof |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video formats supported | H.264, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),1280 x 720 (HD 720),320 x 240,1280 x 960,800 x 600 (SVGA),800 x 448,640 x 480 (VGA),640 x 352 |
| Noise reduction | |
| Gain control type | Auto |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Image stabilizer | |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 60 fps |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.001 lx |
| Viewing angle, horizontal | 63.7 u00b0 |
| Tilt angle range | -90 - 40 u00b0 |
| Tilt speed | 40 °/sec |
| Pan speed | 80 °/sec |
| Angle of rotation | 360 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/10000-1 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Optical zoom | 30 x |
| Digital zoom | 12 x |
| Number of lenses | 1 |
| Focal length range (f-f) | 1.6 - 4.7 mm |
| Video motion detection | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Abandoned object, Missing object |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Maximum memory card size | 2000 GB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP (Unicast, Multicast IGMP), UPnP, DNS, DHCP, RTP, RTSP, NTP, IPv4, IPv6, SNMP v2c/v3, QoS, HTTP, HTTPS, SSH, SSL, SMTP, FTP, and 802.1x (EAP), NTCIP 1205 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Number of users | 20 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in |
| Power source type | AC, DC, PoE |
| AC input voltage | 24 V |
| Web browser |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows XP, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.