Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Preset points | |
| Day/night mode | |
| Number of languages | 10 |
| Languages support | CHI (SIMPL), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, RUS, THA |
| Light exposure modes | Aperture priority AE, Auto, Manual, Shutter priority AE |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum resolution | 1280 x 960 pixels |
| Total megapixels | 1.3 MP |
| Video compression formats | H.264 |
| Supported graphics resolutions | 320 x 180,320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960 |
| Noise reduction | |
| Automatic gain control | |
| Frame rate | 30 fps |
| Privacy masking | |
| Image stabilizer |
| Minimum illumination | 0.04 lx |
| Tilt angle range | -90 - 15 ° |
| Tilt speed | 300 °/sec |
| Pan range | -174 - 174 ° |
| Pan speed | 300 °/sec |
| White balance | Auto, Daylight, Fluorescent, Halogen, Manual, Mercury lamp, Sodium lamp |
| Camera shutter speed | 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/100, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/8000, 1/10000, 1/16000 s |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 5 x |
| Digital zoom | 20 x |
| Maximum aperture number | 2.4 |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 17.7 - 88.5 mm |
| Password protection type | User |
| Security algorithms | EAP-MD5, EAP-PEAP, EAP-TLS, EAP-TTLS |
| Video motion detection | |
| Alert notification type |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Built-in hard drive |
| Night vision |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP, HTTP, FTP, SNMPv1/v2c/v3 (MIB2), DHCP, DNS, AutoIP, mDNS, ARP, ICMP, POP3, NTP, SMTP, RTP/RTCP, RTSP, SSL/TLS, IPsec, ONVIF, WV-HTTP |
| Number of users | 31 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| Interface | RJ-45 |
| Audio system full duplex | |
| Voice codecs | G.711 |
| Height | 157 mm (6.12 ") |
| Diameter | 129 mm |
| Weight | 1170 g (2.58 lbs) |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 9.8 W |
| Power consumption (max) | 11.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Web-based management |
| Certification | EN55032 B, FCC 15 B B, ICES-3/NMB-3 B, VCCI B, C-tick AS/NZS EN55032 B, CNS13438 B, KN32 B, EN55024, KN35, EN50581, IEC/UL/EN 60950-1, EN50130-4 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Minimum RAM | 2000 MB |
| Number of cameras | 1 |
| Noise detection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
