Back to Top
| Number of computers controlled | 8 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 8 |
| Console ports | 3.5mm headphone, USB B |
| Console USB ports quantity | 8 |
| Rack mounting | |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Country of origin | United Kingdom |
| Certification | CE, RoHS, FCC |
| Built-in display |
| External power adapter |
| Width | 433 mm (16.89 ") |
| Depth | 158 mm (6.16 ") |
| Height | 31 mm (1.21 ") |
| Weight | 1270 g (2.8 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 8471.80.1000 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.