Back to Top
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Number of computers controlled | 16 |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Video port type | VGA |
| Display connection | |
| Console ports | PS/2, USB A, VGA (D-Sub) |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| DC-in jack |
| Ethernet LAN | |
| Security algorithms | 128-bit RC4,128-bit SSL,256-bit AES |
| Scan interval | 1,255 s |
| Auto scan delay (min) | 1 s |
| Auto scan delay (max) | 255 s |
| Number of users | 1 user(s) |
| Firmware upgradeable |
| Rack capacity | 1U |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Display switch button | |
| Push button | |
| Hot keys | |
| RoHS compliance |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC input voltage | 5.3 V |
| Input current | 0.5 A |
| Output voltage | 5.3 V |
| Output current | 2.4 A |
| External power adapter |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Weight | 2948.35 g (6.5 lbs) |
| Cables included | AC, Phone (RJ-11), USB |
| Manual | |
| AC adapter included | |
| Drivers included | |
| Software included | |
| Rack mount kit | |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.