Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Cable type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Wavelength | 1550 nm |
| Product colour | Metallic |
| Maximum transfer distance | 1000 m |
| Tx wavelength (max) | 1550 nm |
| Rx wavelength (max) | 1310 nm |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 15 mm (0.59 ") |
| Depth | 176 mm (6.86 ") |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
| Weight | 230 g (0.51 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.