Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 850 nm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | |
| Hot-swap | |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Tx power (min) | -8 dBmW |
| Tx power (max) | -3 dBmW |
| Link budget | 11 dB |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 105 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| RX sensitivity | -19 dB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.