Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | SR |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Country of origin | USA |
| Package width | 69.85 mm |
| Package depth | 120.65 mm |
| Package height | 30.48 mm |
| Package weight | 181.4 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.