Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 850 nm |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Metal |
| Hot-Plug support | |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Ethernet LAN |
| Power consumption (typical) | 0.8 W |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Width | 13 mm (0.51 ") |
| Depth | 57 mm (2.22 ") |
| Height | 12 mm (0.47 ") |
| Weight | 18 g (0.04 lbs) |
| Certification | ANSI, CE, FCC |
| Number of products included | 4 pc(s) |
| User guide |
| Fiber optic |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.