Yeti Nano is a high-quality USB microphone that is ideal for broadcast-quality podcasting, YouTube productions, game streaming, Skype/VoIP, and voiceover work.
Yeti Nano, inspired by the best-selling Blue Yeti microphone, with 24-bit sound quality, a tiny design, and plug-and-play operation for immediate streaming with your PC or Mac.
The high-quality finish looks amazing both on camera and on any PC. Yeti Nano is the ideal mic for today's broadcasters, with a no-latency headphone output and controls for headphone volume, mic mute, and pickup pattern.
Yeti Nano comes with everything you need to communicate your message clearly.
We created two new unique microphone capsules that are carefully calibrated to give your voice great presence and detail.
Furthermore, Yeti Nano enables high-quality 24-bit/48kHz recording, so you can give your podcast, video, or Twitch stream the attention it deserves.
You'll always be heard loud and clear, whether you're gaming, making a business call, or recording.
Every component of the Yeti Nano is designed to make recording and streaming as simple as possible.
The small footprint and all-new style fit well on any workstation and look fantastic on camera.
The built-in aluminum stand allows you to easily change the angle of the microphone to exactly where you need it.
Yeti Nano gives you options with two pickup-pattern modes to select from, whether you plan to record a single source or numerous sources at once.
Simply tap the pattern-selection button to choose the best one for your project.
Ideal for single-host podcasts, game streaming, Skype chats, vocal performances, voiceovers, and instruments.
Cardioid mode captures sound sources directly in front of the microphone, resulting in rich, full-bodied sound.
Sound should be recorded or streamed from all directions around the mic.
Omnidirectional mode is best used when you wish to hold a conference call with numerous participants in the same room, or when you want to conduct a multi-person interview on a podcast.
Plug your headphones into the no-latency headphone connector and adjust the volume to hear your voice in real time when you're ready to start streaming or making a Skype conversation.
And what if you need to sneeze in the middle of a sentence?
Simply press the fast mute button to make as much noise as you like without being heard.
The Blue Sherpa companion app allows you to get the most out of your Yeti Nano by providing easy direct control.
Mute and unmute your microphone and headphones, adjust strength and levels, alter polar patterns, and change sample rates.
Sherpa will also download firmware updates straight to your Yeti Nano, keeping you up to current in real time.
| Type | Stage/performance microphone |
| Microphone sensitivity | 120 dB |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Bit rate | 24 bit |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Microphone Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5 % |
| Sample rate | 48 kHz |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| USB port |
| Width | 96 mm (3.74 ") |
| Depth | 109 mm (4.25 ") |
| Height | 211 mm (8.23 ") |
| Power consumption | 150 mA |
| Product colour | Gold |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 100 dB |
| AC input voltage | 5 V |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.009 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.