Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1774 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Security algorithms | WPA3 |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 2 |
| Power consumption (max) | 51 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| DC voltage range | 48 V |
| Placement | Desk, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 47 mm (1.83 ") |
| Height | 150 mm (5.85 ") |
| Weight | 360 g (0.79 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.