Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 2400 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | |
| Flash memory | 512 MB |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 1400 MHz |
| Reset button | |
| On/off switch |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 6 |
| Input voltage | 12 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| Placement | Wall |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Width | 101.6 mm (3.96 ") |
| Depth | 101.6 mm (3.96 ") |
| Height | 228.6 mm (8.92 ") |
| Quick start guide | |
| AC adapter included | |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Y | |
| Y | |
| 4.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.