Back to Top
| Product colour | Black |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display diagonal | 13.5 " |
| Display resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Touchscreen | |
| Touch technology | Multi-touch |
| Panel type | IPS |
| HD type | Quad HD |
| LED backlight | |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | i3-8130U |
| Processor family | Intel Core i3-8xxx |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| System bus rate | 4 GT/s |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Bus type | OPI |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Tjunction | 100 °C |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| ECC supported by processor |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | Flash |
| Flash memory | 64 GB |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone |
| Front camera |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| 3G | |
| 4G | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit |
| Operating system installed | Chrome OS |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel 64 | |
| Intel Flex Memory Access | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel TSX-NI | |
| Intel® OS Guard | |
| Execute Disable Bit | |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Embedded options available | |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | |
| Processor ARK ID | 137977 |
| Processor package size | 42 x 42 mm |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel® Smart Response Technology |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 46 mAh |
| Battery life (max) | 10 h |
| AC adapter power | 45 W |
| Width | 309.5 mm (12.07 ") |
| Depth | 245.8 mm (9.59 ") |
| Height | 17 mm (0.66 ") |
| Weight | 1500 g (3.31 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.