Back to Top
| Form factor | Small Form Factor (SFF) |
| Type | PC |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Supported motherboard form factors | ITX |
| Product colour | Grey |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Volume | 15.8 L |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 3 |
| Maximum CPU cooler height | 48 mm |
| Maximum graphics card length | 357 mm |
| Maximum PSU length | 100 mm |
| Power supply included | |
| Power supply | 850 W |
| Supported power supply form factors | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Side fans installed | 1x 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Pump power consumption | 3.96 W |
| Liquid cooling installed | |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| SSD form factor | 2.5" |
| Cable management |
| Width | 212 mm (8.27 ") |
| Depth | 155 mm (6.05 ") |
| Height | 481 mm (18.76 ") |
| Weight | 6300 g (13.89 lbs) |
| Radiator width | 119.2 mm |
| Radiator depth | 158.8 mm |
| Radiator height | 38 mm |
| Pump width | 76 mm |
| Pump depth | 81 mm |
| Pump height | 47 mm |
| Cables included | PCIe |
| Package width | 298 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package weight | 8400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
