It features a fresh layout for its components and includes two unique 180 x 38 mm Dynamic PWM / Prisma RGB fans.
Whether you opt for a custom water loop or not, Fractal Torrent is the ideal choice for those who prioritize top-notch cooling.
With its fan hub included, Fractal Torrent is designed to deliver exceptional performance while maintaining controlled sound levels. The 38 mm thick blades are strategically designed to harness power, size, and thickness, resulting in a remarkable ability to move large volumes of air.
Every aspect of Fractal Torrent is carefully streamlined to ensure optimal space for components to breathe, facilitating outstanding airflow throughout.
Expansive base intakes and extra-large bottom fan support
Helps your GPU stay level (user assembled, instructions included)
| Type | PC |
| Material | Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, ITX, Micro ATX, SSI CEB |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Internal |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 188 mm |
| Maximum graphics card length | 461 mm |
| Maximum PSU length | 230 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 180 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140,180 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Bottom fans installed | 3x 140 mm |
| Maximum bottom fans | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140,180 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 360,420 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Bottom radiator fan sizes supported | 360,420 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| Cable management | |
| On/off button |
| Width | 242 mm (9.44 ") |
| Depth | 544 mm (21.22 ") |
| Height | 530 mm (20.67 ") |
| Weight | 11100 g (24.47 lbs) |
| Package width | 343 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 674 mm |
| Package weight | 13700 g |
| 2.5" |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.