Built to maximize cooling potential straight out of the box, Fractal Torrent comes with a brand-new component layout and two custom-made 180 x 38 mm Dynamic PWM or Prisma RGB PWM fans. The Torrent is a perfect fit for anyone serious about high-end cooling – with or without a custom water loop.
- Designed for exceptional performance at controlled sound levels with included fan hub
- The 38 mm thick 180 mm fans leverage power, size, and thickness for massive air-moving capacity
- Streamlined through and through for component breathing room and superlative airflow
- Open layout with expansive base intakes and extra-large bottom fan support offers exceptional GPU cooling
- Optional front and bottom nylon filters included, allowing the user to prioritize between dust filtering or even higher airflow
- Streamlined open interior provides plenty of breathing room for components and maximizes performance potential for both air and water cooling
Expansive base intakes and extra-large bottom fan support
- Front fan brackets allow for unblocked airflow to the larger fans while catering to standard radiator and fan sizes
- Both front and bottom panel can support extra-thick radiators and push-pull fan configurations up to 420 mm
- Seven bridgeless expansion slots allow for extensive customization
- Comes with external cable straps for tidying up behind your computer
- New, pre-installed Nexus 9P Slim PWM fan hub
- Removable top bezel and cable guides with cable straps make for easy installation and cable management
- Two sturdy steel drive trays with vibration-damping rubber grommets for smooth, quiet and reliable operation
- Four dedicated SSD brackets included
Helps your GPU stay level (user assembled, instructions included)
- Seamless tempered glass panels (on TG models) with bolt-free top-latching mechanisms for easy handling
- Top mounted aerodynamic PSU shroud with integrated ARGB effects (TG versions only)
- Integrated support for a water-cooling reservoir on the motherboard tray
| Type | PC |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, ITX, Micro ATX, SSI CEB, SSI EEB |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Side window | |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 188 mm |
| Maximum graphics card length | 461 mm |
| Maximum PSU length | 230 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 180 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140,180 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Bottom fans installed | 3x 140 mm |
| Maximum bottom fans | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140,180 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 60,120,140,200,240,280,360,420 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 80,92,120,140 mm |
| Bottom radiator fan sizes supported | 120,140,180,240,280,320,360,400,420 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Cable management | |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 242 mm (9.44 ") |
| Depth | 544 mm (21.22 ") |
| Height | 530 mm (20.67 ") |
| Weight | 10800 g (23.81 lbs) |
| Manual | |
| Package width | 343 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 674 mm |
| Package weight | 13400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.