Back to Top
Bigger, bolder and better? With more of everything, the Meshify 2 XL is ready to take on your most ambitious builds.
Remove the entire top to build and route with zero hindrance.
USB 3.1 Gen 2 Type-C front I/O offers fast-charging and speeds up to 10Gbps.
Ultra-slim Nexus+ 2 fan hub connects 3x PWM fans and 6x 3-pin fans.
The included Multibrackets lets you convert unused fan positions to HDD, SSD or pump mounts.
Detachable PSU cable shield and integrated cable guides with velcro straps further simplify cable management behind the board
| Type | PC |
| Material | Steel |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, Micro ATX, Mini-ITX, SSI CEB |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 12 |
| Maximum CPU cooler height | 185 mm |
| Maximum graphics card length | 359 mm |
| Maximum PSU length | 250 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 140 mm |
| Maximum front fans | 4 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum top fans | 4 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 420,480 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 420,480 mm |
| HDD/SSD combo cage | |
| Number of hard drives supported | 18 |
| Cable management | |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 240 mm (9.36 ") |
| Depth | 600 mm (23.4 ") |
| Height | 566 mm (22.07 ") |
| Weight | 14100 g (31.09 lbs) |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 651 mm |
| Package height | 684 mm |
| Package weight | 16400 g |
| 23 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.