Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of battery cells | 8 |
| Hot-swap battery | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC Class B, UL, RCM, VCCI |
| Compatibility | PR1500ERTXL2U, PR2000ERTXL2U, PR2200ERTXL2U, PR3000ERTXL2U |
| Weight | 34700 g (76.5 lbs) |
| Width | 433 mm (16.89 ") |
| Height | 86.5 mm (3.37 ") |
| Depth | 500 mm (19.5 ") |
| Package width | 560 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 37000 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
