Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Weight | 28640 g (63.14 lbs) |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Depth | 490 mm (19.11 ") |
| Package width | 589 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 35500 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
