Back to Top
| Product colour | Grey |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 960 VAh |
| Battery life | 5 year(s) |
| RoHS compliance |
| Weight | 34550 g (76.17 lbs) |
| Width | 197 mm (7.68 ") |
| Height | 597 mm (23.28 ") |
| Depth | 122 mm (4.76 ") |
| Package width | 409 mm |
| Package height | 226 mm |
| Package depth | 781 mm |
| Package weight | 37270 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 15000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
