Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Compatibility | OR1000PFCRT2U |
| Weight | 4990 g (11 lbs) |
| Width | 208 mm (8.11 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Depth | 175 mm (6.83 ") |
| Package width | 254 mm |
| Package height | 82.55 mm |
| Package depth | 304.8 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
