Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery life | 3 year(s) |
| RoHS compliance | |
| Compatibility | BP1000, SUVS1000, SU1000, SU1000NET, SU1000RM, SU1000RMNET, SUA1000 |
| Weight | 7700 g (16.98 lbs) |
| Width | 195 mm (7.61 ") |
| Height | 94 mm (3.67 ") |
| Depth | 149 mm (5.81 ") |
| Package width | 191 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package weight | 8600 g |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15200 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.