Back to Top
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 60 VAh |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery life | 5 year(s) |
| RoHS compliance |
| Weight | 1450 g (3.2 lbs) |
| Width | 53 mm (2.07 ") |
| Height | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 153 mm (5.97 ") |
| Package width | 85 mm |
| Package height | 178 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package weight | 1700 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
