Back to Top
| Product colour | Grey, White |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Hot-swap battery | |
| Compatibility | PR1000LCD, PR1000LCDTAA |
| Weight | 7906.1 g (17.43 lbs) |
| Width | 196 mm (7.64 ") |
| Height | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 150.8 mm (5.88 ") |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 246.1 mm |
| Package weight | 203.2 g |
| Package weight | 8164.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
