Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Interface | WLAN |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antenna | Y |
| Product colour | Black, Green |
| LED indicators | Activity, Power |
| Width | 54 mm (2.11 ") |
| Depth | 76.5 mm (2.98 ") |
| Height | 36.1 mm (1.41 ") |
| Weight | 34 g (0.07 lbs) |
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 140 g |
| Certification | CE, FCC Class B, IC Class B |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| External | |
| PC | |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
