Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| PCI version | 3.1 |
| Data transfer rate (max) | 25000 Mbit/s |
| Wi-Fi |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Jumbo frames support | |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Power consumption (typical) | 1.4 W |
| Product colour | Green, Silver |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| LED indicators | Activity, Link |
| Ethernet adapter ARK ID | 225771 |
| Width | 68.7 mm (2.68 ") |
| Depth | 65.3 mm (2.55 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Network interface card cable medium | Copper |
| Launch date | Q3'23 |
| Market segment | Desktop |
| Cabling type | CAT5e, CAT6, CAT6A |
| Harmonized System (HS) code | 8517620090 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991.B.4.A |
| PC/Server | |
| Y | |
| BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC, RoHS, VCCI |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
