Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | PCI |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| PCI version | 3.0 |
| Data transfer rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Full duplex |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| WLAN data transfer rates supported | 574,2402 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Modulation | 1024-QAM, OFDMA |
| MU-MIMO | Y |
| Antenna | Y |
| Frequency range | 2.4 - 6 GHz |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | Federal Communications Commission (FCC) |
| Product colour | Black |
| Component for | PC/Notebook |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 1 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Security algorithms | AES, WPA2, WPA3 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 62 mm (2.42 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 18 mm (0.7 ") |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| Package width | 107 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 136 mm |
| Package weight | 365 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Mounting brackets included | |
| Quick installation guide |
| Master carton width | 560 mm |
| Master carton length | 470 mm |
| Master carton height | 295 mm |
| Quantity per master carton | 30 pc(s) |
| Bluetooth Low Energy (BLE) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
